Nezařazené

Novšie, zdravšie a úspornejšie osvetlenie? Jednoznačne LED!

Je pravda, že v minulosti sme od klasického zdroju osvetlenia, akým je žiarovka, očakávali maximálne len funkčnosť a väčšie rozdiely sme nerobili. Ale dnes, kedy sú v podstate všetky vlastnosti ako intenzita svetla, dĺžka životnosti, ekologické hľadisko a hlavne úsporné faktory, rozhodne stojí za to orientovať sa na moderné prvky. A v prípade zmienených vlastností dominujú led svietidlá, respektíve led žiarovky e27 či aj tie s inými päticami ako e14, gu10,… čo však už záleží od konkrétnejšieho plánu ich využitia. Vo všeobecnosti ale nadradené vlastnosti na dnešnom trh s osvetlením poskytuje práve technológia LED, ktorá funguje na princípe veľmi úsporných svetlo emitujúcich diód.

Žiarovka, závit

Popravde ale na výber aj tak moc nemáme. K tým starým, klasickým sa už tak ľahko nevrátime z dôvodu ich stiahnutia z trhu. Z dnešného pohľadu by však bolo ich pravidelné využívanie aj tak neefektívne. Pár rokov dozadu, kedy nastali tieto opatrenia by sa možno investícia do viacerých led prvkov mohla zdať drahá, ale v úvahu je samozrejme vhodné zobrať ich úsporné vlastnosti, čím je návratnosť investície prakticky rýchla.

Žiarovka, elektrina

  • „LEDky“ sú v smere kvality žiarenia a schopnosti pravidelne šetriť energiami oproti klasickým žiarovkám efektívnejšie o cca 90%.
  • K vyššej efektivite sa podpisuje tiež ich vysoká životnosť: 25 000 až 100 000 hodín žiarenia.

V podstate aj dôvodom stiahnutia starých žiaroviek z trhu bol najmä faktor nastaviť úspornejšiu a ekologickejšiu formu osvetlenia. Šetrenie sa dá síce dosiahnuť tiež úspornými žiarivkami, no tie obsahujú škodlivú ortuť, čím nie sú pre spoločnosť práve zdravou či „eco-friendly“ voľbou. Žiarovka LED naopak žiadnu ortuť neobsahuje a okrem toho je nadradenejšia napr. v dĺžke životnosti, svojej technológii https://www.zelenka.cz/technologie a celkovej funkčnosti. Preto ich nielen konzumenti, ale tiež súčasní predajcovia uprednostňujú pred inými alternatívami.