Deti

Koľko času by malo dieťa tráviť pred obrazovkou?

V predošlých časoch sa dieťa hrávalo so svojimi rovesníkmi, trávilo čas s rodičmi, čítalo knihy, venovalo sa športovým aktivitám, pretože možnosti neponúkali novodobú techniku, ktorá zaberie veľa času napr. hraním počítačových hier. Čas pred smart technickou ako sú počítače, notebooky, smart telefóny by deti mohli využiť aj v inom smere, avšak tento typ zábavy, sa im väčšinou zdá byť oveľa lákavejší, ako čas, ktorý trávili deti v minulosti. V hraní počítačových hier môžu vidieť výzvu, pretože ich môže zaujať istá hra, ktorá má svoje úrovne. Dieťa v hre vidí výzvu, v ktorom chce napredovať, napríklad tým, že chce prekonať svojho rovesníka, stať sa šikovnejším, a tým nadobudne pocit víťazstva.

děti u počítače

Je však na rodičovi, koľko času nechá svoje dieťa tráviť zabávaním sa počítačových hier, ktoré by mal mať určené svoje hranice. Správna výchova by mala viesť smerom, že pre dieťa je vyhradený čas, ktorý môže tráviť touto formou zábavy, a pritom by sa malo venovať aj iným aktivitám. Je veľmi dôležité, aby sme svoje deti naučili, aby mali pridelené úkoly, čo sa týka pomáhania v domácich prácach a naučiť ich spolupracovať s rodičmi. Napríklad môžu pomáhať pri varení, upratovaní, alebo v iných činnostiach, ktoré vykonávajú rodičia a pomáhať im v nich. Alebo sú iné prospešné aktivity, ako venovanie sa športu, čítanie kníh, vzdelávanie sa, trávenie času so svojimi súrodencami alebo rovesníkmi, s ktorými môžu hrať spoločenské hry, ktoré napomáhajú ich vývoju a logickému mysleniu.

holčíčka u počítače

Keď sa rodič svoju ratolesť nesnaží viesť v tomto smere, ľahko ich môže pohltiť virtuálny svet, ktorý je pre mladých v dnešnej dobe veľmi lákavý, pretože ponúka množstvo zábavy, avšak sedenie môže viesť aj ku zhoršeniu zdravotnému štýlu dieťaťa, ku strácaniu záujmu venovať sa športu, a tým sa dieťa môže stať kvôli nízkemu pohybu obéznejším, stratiť záujem o pohybové aktivity, dokonca môže viesť aj ku zníženiu záujmu začleniť sa do spoločenského života. Preto by mal rodiť zvážiť ešte v útlom veku svojho dieťaťa, koľko času má jeho ratolesť vyhradený na pozeranie televízie, alebo na hranie sa na počítačových hrách, ktoré by mali mať svoje medze, aj keď virtuálny svet ponúka zaujímavý a pohodlný život ako pre dieťa, tak isto aj pre jeho rodiča.