Vzdelanie

Vzdelávanie alebo iba informovanie sa

Medzi vzdelávaním a informovaním je veľký rozdiel. Nielen v počte informácií, ktoré získame ale aj v sume, ktorú za ne zaplatíme v konečnom dôsledku. Nakoľko som vyučená v obore, v ktorom nechcem pracovať a zaujíma ma niečo celkom iné, roky sa dovzdelávam samostatne. Pri absolvovaní viacerých školení, kurzov či príprave na skúšky som si všimla jeden malý detail. A to ten, že nie je kurz ako kurz.

Akreditované kurzy

Akreditované kurzy sú väčšinou obsiahlejšie a trvajú dlhšie ako obyčajné jedno- či dvojdňové kurzy. Objem informácií je naozaj obrovský a odborne položený. Kurz je ukončený skúškou na základe ktorej ste rekvalifikovaný na odborného pracovníka. Tieto kurzy sa pohybujú najčastejšie v sumách niekoľkých stoviek eur a sú vykonávané na odborných pracoviskách a majú podporu ministerstva školstva. Bohužiaľ je pravdou, že obsahujú aj bloky, ktoré môžu byť pre niekoho zbytočné. Doteraz nechápem prečo sa musel spojiť masérsky kurz s kurzom saunovania, keď 90% budúcich masérov tento kurz vôbec nevyužije…

Na výkon práce maséra musíte mať riadny akreditačný kurz, obyčajný informačný kurz proste nestačí

Kurzy vs. online kurzy

Tak a potom sme pri obyčajných kurzoch. Tie prebiehajú osobne alebo online formou. Ich obsah je rozhodne pútavý a môže byť aj obsiahli. Je jednoduchšie sa na tieto typy kurzov dostať, vďaka možnosti učiť sa online formou videí a záznamov z prednášok. Niektoré kurzy sa ukončujú skúškou. Na základe nej je vydaný certifikát o ukončení kurzu, na základe ktorého môžete prevádzkovať v praxi naučenú tématiku. Iné z týchto kurzov sa ukončujú potvrdením o absolvovaní alebo proste len tak. Ceny týchto kurzov sa pohybujú od niekoľkých desiatok do cca 300 eur. Treba si ale uvedomiť, že nie všetky tieto kurzy sú natoľko odborne postavené aby ste na základe nich mohli vykonávať danú činnosť ako riadny živnostník.

akreditovaný kurz vs. online kurz

Možnosti vzdelávania sú teda rôzne. Treba sa ale dobre zamyslieť či sa chceme akreditovať za povedzme 400eur a na základe akreditácie vykonávať činnosť. Alebo nám stačí iba informačný kurz v menšej cene ale s tým, že v očiach živnostenského úradu sme stále nedostatočne vyškolený. A nadobudnuté informácie nám budú slúžiť pre súkromné účely.