Nezařazené

Komplikované déčko

Vitamín D patrí medzi tie, ktoré nám v tele nesmú v žiadnom prípade chýbať. Prostredníctvom správnych potravín, dokážeme nášmu organizmu dodať síce len menej ako desať percent potrebného množstva, to však neznamená, že by sme tieto zdroje mali podceňovať. Základom je slnko. Nič iné nám nedodá toľko déčka, ako slnečné lúče. Ak teda zvolíte správnu kombináciu opaľovania a stravy, máte vyhrané.

dívka

Potraviny, ktoré obsahujú vitamín D

  • Ryby. Najviac sa ho nachádza v pečeni z tresky, a rybom oleji. Morské ryby obsahujú vyššie množstvá déčka, ako tie sladkovodné. Preto si aspoň raz za týždeň pripravte lososa, sardinky, makrelu, alebo tuniaka.
  • Vysoké množstvá sa vo všeobecnosti nachádzajú v pečeni. Bravčová, kuracia, alebo hovädzia, patria medzi vhodné potraviny.
  • Vaječný žĺtok
  • Pravé maslo
  • Mliečne výrobky
  • Huby

máslo

-Pamätajte na to, že déčko je rozpustné v tukoch, preto by ste mali vyššie spomenuté potraviny konzumovať s olejom, maslom, masťou, alebo iným tukom.
-Vitamín D je odolný voči teplu, takže tepelná úprava ho nepoškodzuje a nevplýva ani na jeho množstvo.
-Ovocie, zelenina a ani strukoviny déčko neobsahujú. S jeho nedostatkom preto často bojujú vegetariáni a vegáni.
-Podľa niektorých zdrojov môžeme tento vitamín nájsť v potravinách, ktoré prešli kvasením. Hovoríme napríklad o kyslej kapuste, uhorkách, alebo pive. Množstvá sú však naozaj symbolické.

Déčko je obzvlášť potrebné na. Nedostatok sa môže prejaviť tiež poruchami spánku, celkovou nervozitou, depresiou, astmou, bolesťami kĺbov, nadmernou únavou, svalovými kŕčmi, častými hnačkami, alebo vysokým krvným tlakom.

maso

Najme v zimnom období, kedy je deň krátky a slnečné lúče sa niekedy neobjavia aj niekoľko dní za sebou, môžete déčko dopĺňať tiež prostredníctvom zakúpených vitamínov. Ako sme už spomenuli, vhodné potraviny a strava nám síce pomôžu, ale iba z časti. Vitamín D má schopnosť ukladať sa v tele, takže si vieme vyrobiť aj jeho zásoby. Preto sa počas leta čo najviac slňte.